Za murami ZK

Miłość to nie zawsze śmiech, ale i łzy...To nie zawsze szczęście ale i tęsknota...Teraz to kraty, a za nimi Ty...W mym sercu na krzyk budzi się ochota...Czekając na Ciebie mój ukochany...Miłością przebijam wysoki mur... Abym mogła Cię już mieć przy sobie...I razem z Tobą dotknąć szczęścia chmur...


#1 2014-05-15 17:17:02

 kamyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-09
Posty: 25

Przywrócenie terminu rozprawy

Witam, czy wie ktoś na czym polega wzruszenie wyroku? Mój facet odsiaduje 2lata 2 lata 10 msc i  dostał jeszcze 4 lata(wszystko ten sam czyn kk 286) i adwokat nie złożył zażalenia/uzasadnienia ( nie wiem jak to się nazywało) a miał taki obowiązek. Teraz mamy drugiego adwokata i twierdzi że możemy wzruszyć tamten wyrok z powodu zaniedbania obrońcy na czym ucierpiał skazany. Wie ktoś na czym to dokładnie polega bo w przyszłym tyg widzę się z prawnikiem a jestem bardzo ciekawa co możemy tym zdziałać.. Dziękuję

Ostatnio edytowany przez kasiajjj (2014-05-20 12:53:13)


Czas jest bezlitosny i to on zatrzyma serce, ogarnie Cię nieznany ból,obezwładni ręce....

Offline

#2 2014-05-15 20:36:26

 Maggie

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-03-03
Posty: 307

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

kamyk chyba chodzi o kasację wyroku i tu masz kilka możliwości,w których może to nastąpić



Kasacja w sprawach karnych to specjalny, nadzwyczajny środek zaskarżenia. Nie zawsze można się nim posłużyć.

Kasację oskarżonego może złożyć tylko adwokat. Natomiast kasację oskarżyciela posiłkowego lub osoby składającej subsydiarny akt oskarżenia - radca prawny. Tak więc, strona nie może sama działać przed sądem, który rozpatruje kasację. Kasację zawsze kieruje się do Sądu Najwyższego.


Kasację można wnieść w następujących przypadkach:

1) w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona lub niezdolna do orzekania bądź podlegająca wyłączeniu,
2) sąd był nienależycie obsadzony lub którykolwiek z jego członków nie był obecny na całej rozprawie,
3) sąd powszechny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu szczególnego albo sąd szczególny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu powszechnego,
4) sąd niższego rzędu orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu wyższego rzędu,
5) orzeczono karę, środek karny lub środek zabezpieczający nieznane ustawie,
6) zapadło z naruszeniem zasady większości głosów lub nie zostało podpisane przez którąkolwiek z osób biorących udział w jego wydaniu,
7) zachodzi sprzeczność w treści orzeczenia, uniemożliwiająca jego wykonanie,
8) zostało wydane pomimo to, że postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało już prawomocnie zakończone,
9) zachodzi jedna z okoliczności wyłączających postępowanie, określonych kodeksie,
10) oskarżony w postępowaniu sądowym nie miał obrońcy w wypadkach określonych w kodeksie lub obrońca nie brał udziału w czynnościach, w których jego udział był obowiązkowy,
11) sprawę rozpoznano podczas nieobecności oskarżonego, którego obecność była obowiązkowa.

Powyższe przypadki to tak zwane przyczyny nieważności, które zawsze powodują uchylenie wyroku.

więcej na: http://www.forumpokrzywdzonych.pl/pages … h-karnych/


Razem od 14.01.2016

nie rezygnuje się z ludzi,których się kocha...

http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000205FD.gif http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020645.gif http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000205FD.gif

Offline

#3 2014-05-15 21:52:44

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

Chyba chodzi raczej o przywrócenie terminu. Nie pamiętam dokładnie artykułów i paragrafów, poszukaj w kodeksach.
Mniej więcej wygląda to tak, że pisze się wniosek do Prezesa Sądu, gdzie był wydawany ostatni wyrok, o przywrócenie terminu do apelacji (wraz z uzasadnieniem).
Sąd przywraca taki termin, bądź też nie. Jeśli się uda - nie ma problemu, jeśli odpowiedź będzie negatywna pozostaje jedynie kasacja, bądź skarga do prokuratora generalnego (o ile się nie mylę).

p.s. Artykuły o Przywróceniu terminu przez sąd:
http://prawo.rp.pl/artykul/526024.html?print=tak&p=0
http://www.sprawnik.pl/artykuly,10223,1 … rocesowego

Ostatnio edytowany przez kasiajjj (2014-05-20 12:54:00)


od 18.07.2011

Offline

#4 2014-07-15 14:08:42

 kamyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-09
Posty: 25

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

Czy ktoś się orientuje czy jeśli zostanie przywrócony termin rozprawy ( wyrok prawomocny) są przesłanki gdyż adwokat zawalił sprawę, to czy można wyjść z zk do sprawy? Ten wyrok spowodował odsiadkę i jeśli jeszcze raz będzie posiedzenia to czy do tego momentu można wyjść na wolność????


Czas jest bezlitosny i to on zatrzyma serce, ogarnie Cię nieznany ból,obezwładni ręce....

Offline

#5 2014-07-15 19:15:21

 syrna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-14
Posty: 436

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

Ja sądzę, że chodzi o wznowienie procesu zakończonego prawomocnym wyrokiem; który to wyrok z przyczyn niezależnych został wydany- z naruszeniem prawa- na niekorzyść oskarżonego.
Mysmy takie cos robili, ale to był efekt postanowienia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego wymiaru kary w konkretnych przypadkach.

Przy założeniu, że sąd przychyli się do wznowienia postępowania- nie ma gwarancji, że oskarżony będzie mógł odpowiadać z wolnej stopy. To będzie tak, jakby poprzedni proces w ogóle nie miał miejsca, i nowy sędzia będzie decydował o zastosowaniu/bądź odstąpieniu aresztu tymczasowego.

Offline

#6 2014-07-16 00:05:26

 kamyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-09
Posty: 25

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

Nawet jeśli ten wyrok spowodował wstawienie do zk?


Czas jest bezlitosny i to on zatrzyma serce, ogarnie Cię nieznany ból,obezwładni ręce....

Offline

#7 2014-07-29 19:55:46

SamotnyRodzic

Gość

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

Hej,

jeśli byłem za granicą, nie odbierałem pism (sprawa sprzed 2 lat, ale wyrok zapadł w czerwcu 2013).
Nie odbierałem listów, nikogo nie wyznaczyłem, dopiero dowiedziałem się gdy przyszła policja, wyszedłem na SDE.
Miałem zamiankę prac społecznych na karę pozbawienia wolności.
Sąd Rejonowy odrzucił wniosek o wyznaczenie nowego terminu, uzasadnienie dość błahe, jakie są szanse że Sąd Wyższej Instancji wyznaczy termin rozprawy?
Rozumiem, że nie odbieranie pism jest karygodne, że powinienem kogoś wyznaczyć.
Tzn. z tym wyznaczeniem to dopiero teraz się dowiedziałem, nie byłem świadom tego, że wyjeżdżając za granice powyżej 3 miesięcy muszę kogoś wyznaczyć...

#8 2014-07-29 23:16:40

 kamyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-09
Posty: 25

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

SamotnyRodzic , powiem Ci szczerze że nie ogarniam powodów  przywrócenia terminu rozprawy ale nie odbieranie korespondencji może nie  być konkretną przesłanką do jego przywrócenia...
My składaliśmy wniosek do rejonówki bo nasz były adwokat zawalił sprawę i nie złożył apelacji do wyroku 4 lata i nam wniosek właśnie odrzucili, czekamy na uzasadnienie:( Mój już przebywa w ZK więc składamy zażalenie i lecimy do okręgowego. Dobrze Ci radze, weź adwokata póki możesz walczyć  o wolność...


Czas jest bezlitosny i to on zatrzyma serce, ogarnie Cię nieznany ból,obezwładni ręce....

Offline

#9 2014-07-30 08:49:54

 syrna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-14
Posty: 436

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

SamotnyRodzic. W przypadku prawomicnego wyroku nie ma czegos takiego jak przywrócenie terminu. Jedyne, co można zrobić, to złożyć wniosek o wznowienie procesu zakończonego prawomocnym wyrokiem. Ale w twoim przypadku nie ma przesłanek.  Niewiedza, nieznajomość litery prawa nie zwalnia od odpowiedzialności,  tak więc to iz nie widziałeś o koniecznosci wskazania osoby upoważnionej do odbioru korespondencji nie moze byc podstawą do wznowienia procesu.

Offline

#10 2014-10-22 18:36:20

 kamyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-09
Posty: 25

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

W nawiązaniu do poprzednich postów.. Otóź nasza była p.adwokat nie złożyła pisma o uzasadnienie wyroku 4 lata oraz nie wniosła apelacji jak twierdzi: oskarżony (mój facet) tego nie chciał. To jakaś masakra gdyż była wersja że ma złożyć apelację i się odezwać jak coś będzie wiadomo. Mojego M. pół roku temu zgarneli do ZK i staraliśmy się z nową p.adwokat o przywrócenie terminu rozprawy w celu wniesienia apelacji. Sąd I instancji odrzucił wniosek, sąd II instancji przyjął wniosek i dziś na posiedzeniu uznał że wniosek oddala gdyż jego zdaniem mój M, miał świadomość prawomocnego wyroku czy coś takiego ( zotało założone że on kłamie a nasza stara p.adwokat mówi prawdę. Nie mieści mi się w głowie jak młody chłopak nie chciałby wnosić apelacji do wyroku 4 lata gdzie teraz suma jego odsiadki wynosi 9 lat (zostały odwieszone kary tego samego paragrafu). Dziś totalna załamka pozostaje jedynie kasacja wyroku. Nasz adwokat  twierdzi ze mamy ku temu przesłanki. 7 dni na uzasadnienie, 30 dni to kasacji... Tylko czy ktoś się orientuje ile może trwać czas oczekiwania na tą kasacje? Czy może to trwać kolejne pół roku? Nie byłam w stanie dziś po posiedzeniu nic zrozumiec co mówiła nasza adwokat więc piszę tutaj i proszę o radę. Czy byl ktoś w podobnej sytuacji, jakie widzicie szanse na to że uda się mu wyjść? Nie wszystko da się podpiąć pod wyrok łączny co mnie jeszcze bardziej dobija. Czy to naprawdę sprawiedliwy wyrok 9 lat odsiadki za oszustwa internetowe na szkode ok.40tys.
Jestem załamana, mam mętlik w głowie i brak nadzieji na to że wyjdzie w najbliższym czasie;( Czy nie ma już możliwości zażalenia decycji II instancji? Chodzilo tylko o przywrócenie terminu:((


Czas jest bezlitosny i to on zatrzyma serce, ogarnie Cię nieznany ból,obezwładni ręce....

Offline

#11 2014-10-23 17:59:11

 syrna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-14
Posty: 436

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

Jak dobrze uzasadnicie, to macie naprawdę szansę na kasację...nie tyle wyroku, co postanowienia o odrzuceniu zażalenia na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu.
Adwokat obligatoryjnie jest zobowiazany do złożenia w imieniu klienta odwołania od wyroku I instancji. Zwolnić go może z tego obowiązku klient- tylko i wyłącznie na piśmie! Wiem, że praktykuje się inaczej, ale zgodnie z literą prawa- taka forma jest obowiązująca. Jeśli skazany na piśmie nie zwróćił się o odstąpienie od apelacji, obronca MUSI apelację wnieść. To, czy klient ma śwaidomość prawomocności wyroku, czy nie- nie ma tu znaczenia.
Tak, oczekiwanie na werdykt SN może potrwać pół roku. Wcześniej powinno przyjść powiadomienie, czy kasacja została przyjęta do rozpatrzenia.
Wyrok II instancji jest wyrokiem prawomocnym, jedyną formą odwoławczą jest kasacja.

Offline

#12 2014-10-23 19:13:43

 kamyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-09
Posty: 25

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

Syrna dziękuję za odpowiedź, nawet nie wiesz jak to podnosi na duchu...

Znalazłam właśnie w zbiorze zasad etyki adwokackiej punkty które nasza stara adwokat moim zdaniem złamała:
1.Adwokat jest zobowiązany czuwać nad biegiem sprawy i informować klienta o jej postępach i wyniku.
Moje pytanie czy klientem jest nazwana osoba oskarżona/skazana czy osoba która podpisała z nią umowę czyli JA że zlecam jej tą sprawę.
Przez caly okres ok. 1,5 roku zadzwoniła RAZ.

2.Stosunek klienta do adwokata oparty jest na zaufaniu. Adwokat obowiązany jest wypowiedzieć pełnomocnictwo, gdy z okoliczności wynika, że klient stracił do niego zaufanie.

Poprzez brak jakich kolwiek działań z jej strony - utrudniony kontakt, długo przebywala w szpitalu, wysłala raz na sprawę aplikanta który nawet nie wiedział czego dotyczy sprawa i musiałam z narzeczonym opowiadać mu chwilę przez rozprawą o co chodzi, nie informowala mnie telefonicznie o innych sprawach i wyrokach czego dowiadywalimy się z korespondencji z sądu, co wiązalo się z tym że dzialalismy na wlasna reke uznając że jej działania są znikome
Po zabraniu mojego M, do ZK zlosiliśmy się do innej kancelarii która teraz walczy o wolność mojego M. Po roku czasu zgłosilam się tylko po odebranie akt ale sama nie wypowiedzialam jej pelnomocnictwa bo nawet nie przyszlo mi to do glowy. Nasz nowy adokat probowal dojsc z nia do porozumienia aby sprawa wyszla na nasza korzysc ale nic z tego. W tej chwili jest przeciwko nam- słowo przeciwko slowu.

3.Adwokatowi nie wolno zaniechać czynności w prowadzonej sprawie z tego powodu że klient nie wniósł ustalonego honorarium(,...)

Byliśmy umówieni na zapłatę w ratach, poczym Pani mecenas teraz twierdzi w piśmie do sądu że sami nie chcieliśmy apelacji gdyż poinformowała nas że to są dodatkowe koszty i rzekomo mieliśmy się nad tym zastanowić i nie otrzymując do tygodnia czasu opowiedzi uznała że z apelacji zrezygnowaliśmy. Absurd! Takiej rozmowy nie było!!!  Moj M. powedział że ma zlożyć apelację i zadzwonić jak ją zloży i umowimy się na spotkanie w celu uregulowania platności. Co dziwne zanim złoży się apelacje trzeba zlożyć wniosek o uzasadnienie wyroku czego również nie złożyła... Jej odpowiedź jest niespójna i aż razi w oczy, jednak sąd nie byl dla nas przychylny ani I ani II instancji Dla mnie walka z adwokatem to jak walka z wiatrakami...


Czas jest bezlitosny i to on zatrzyma serce, ogarnie Cię nieznany ból,obezwładni ręce....

Offline

#13 2014-10-24 07:07:46

 syrna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-08-14
Posty: 436

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

Zawsze możecie złożyć skargę na adwokata do izby adwokackiej. To pewnie niewiele zmieni, ale adwokat będzie się musiał tłumaczyć. Gdybyście to robili, to opiszcie szczegółowo wszystkie poczynania, czy ich brak; tak, by adwokat nie miał pola manewru i musiał odpowiadać na zarzuty, nie zaś tak, by z jego tłumaczeń wyszło, że to wy konfabulujecie.

No cóż, skoro adwokat nic nie robił, nie mieliście do niego zaufania, to trzeba było mu wcześniejw ypowiedzieć pełnomocnictwo. W tym przypadku jedyną formą obrony będzie trzymanie się wersji, że nie znacie się na pracy adwokata i byliście przekonani o jego dobrej wierze, tzn. że on sam wie najlepiej, co, jak i kiedy robić i prawidłowo zadba o wasze interesy. Jego milczenie braliście za standard, nie chcieliście go nagabywać, czekając na ruchy z jego strony, bo przecież jest fachowcem.

Adwokat nie wniósł apelacji, bo wczesniej nie wystapił z wnioskiem o uzasadnienie wyroku. To jest jego błąd! Brak wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem wyroku sprawił, że wyrok I instancji uprawomocnił się po 21 dniach. To, że adwokat nie wystąpił z wnioskiem tez będzie przesłanką do pozytywnego rozpatrzenia skargi.

Trochę też zawaliliście wy sami, bo nie patrzeliście adwokatowi na ręce- to raz, a dwa- dlaczego Twój osadzony sam nie wystąpił z wnioskiem o doręczenie wyroku, to dziwi mnie tym mocniej, iż wspomniałaś, że to nie pierwszy kontakt osadzonego z wymiarem sprawiedliwości, czyli stosowna wiedza była.

Offline

#14 2014-10-24 15:42:57

 kamyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-05-09
Posty: 25

Re: Przywrócenie terminu rozprawy

Co do ostatniego zdania wydaje mi się że nic nie było skladane itp bo wszystkie wcześniejsze wyroki były w zawieszeniu więc nic z nimi nie robiliśmy.. Biorąc adwokata nie przyszlo mi do głowy żeby samemu coś pisać itp dopóki się nie zorientowalam że zawaliła nam sprawe..


Czas jest bezlitosny i to on zatrzyma serce, ogarnie Cię nieznany ból,obezwładni ręce....

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.blackbirdl2.pun.pl www.khorinis-life-rp.pun.pl www.valhalla-pwi.pun.pl www.clanmsg.pun.pl www.elsive.pun.pl