Za murami ZK

Miłość to nie zawsze śmiech, ale i łzy...To nie zawsze szczęście ale i tęsknota...Teraz to kraty, a za nimi Ty...W mym sercu na krzyk budzi się ochota...Czekając na Ciebie mój ukochany...Miłością przebijam wysoki mur... Abym mogła Cię już mieć przy sobie...I razem z Tobą dotknąć szczęścia chmur...


#1 2014-05-20 09:13:09

Tola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-03
Posty: 106

Wyłączenie sędziego

Czy wiecie na jakiej podstawie, w jaki sposób i jak to konkretnie wygląda, można wnioskować o zmianę sędziego?


http://www.suwaczek.pl/cache/b667ac3dd6.png

"Czemu cię nie ma na odległość ręki?"

Offline

#2 2014-05-20 12:56:53

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Wyłączenie sędziego

Tola z tego, co znalazłam w internecie, to wyłączenie sędziego ze sprawy może nastąpić gdy:
1. z mocy samego prawa sędziemu nie wolno brać udziału w danej sprawie - wtedy wyłączenie następuje z urzędu
2. zachodzą takie okoliczności, które mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie ( za takie uznaje się te, które wskazują na rozsądne powody mogące wzbudzić wątpliwości co do bezstronności sędziego. Przy czym nie może to być subiektywne przeświadczenie strony że sędzia nie jest obiektywny. Taką okolicznością może być np. fakt bezpośredniej znajomości pomiędzy sędzią a jedną ze stron (np. wieloletnia zażyła przyjaźń pomiędzy sędzią a obrońcą oskarżonego albo np. konflikt natury osobistej pomiędzy sędzią a jedną ze stron postępowania). )

Wniosek o wyłączenie sędziego na podstawie art. 41 KPK, musi zostać zgłoszony przed rozpoczęciem przewodu sądowego (tzn. przed odczytaniem przez oskarżyciela aktu oskarżenia). Skuteczne zgłoszenie wniosku już po otwarciu przewodu sądowego możliwe jest tylko i wyłącznie w sytuacji gdy przyczyna wyłączenia powstała lub stała się stronie wiadoma dopiero po rozpoczęciu przewodu. Jeżeli żadna z tych okoliczności nie wystąpi, sąd pozostawi wniosek bez rozpoznania.


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#3 2014-05-20 21:24:08

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Wyłączenie sędziego

My staraliśmy się raz o zamianę sędziego (uzasadniając, iż był w bliskich relacjach z osobą (dokładnie żona sędziego), która dobrze znała osobę skonfliktowaną z mężem (były mąż żony sędziego) ).
Niestety, wniosek został odrzucony. Był rozpatrywany przez inny wydział - chyba Ksiąg Wieczystych
Wszystko trwało ok 2 mce. Nie odbywały się wtedy rozprawy (były zawieszone).


od 18.07.2011

Offline

#4 2014-05-20 21:55:05

Tola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-03
Posty: 106

Re: Wyłączenie sędziego

Dziewczyny - przybliżę Wam trochę sprawę, bo to skomplikowane, pewien sędzia, przy wydawaniu mojemu wyroku popełnił szereg błędów merytorycznych, które później musiała prostować specjalna komisja... ogólnie sędzia podczas rozprawy przez cały czas nie dał mojemu dojść do słowa, tylko się cały czas na niego wydzierał Niestety mój ma pecha i na łącznym trafił na tego samego sędziego, niestety ów sędzia ponownie popełnił błąd i odesłał papiery mojego do innego sądu, bo stwierdził, że tam powinien odbywać się łączny, mój zadzwonił do sądu i potwierdzono mu, że rozprawa jak najbardziej powinna odbywać się tutaj i ma napisać zażalenie na decyzję sędziego, no ale boimy się, że jak tak dalej pójdzie, to w końcu na tym łącznym trafimy na tego samego, a on niestety jest do mojego uprzedzony, przez te wszystkie zażalenia i komisje, które się odbywały... zastanawiamy się, czy coś można w tej kwestii zrobić...


http://www.suwaczek.pl/cache/b667ac3dd6.png

"Czemu cię nie ma na odległość ręki?"

Offline

#5 2014-05-21 10:45:16

 Gosiaa

http://s12.rimg.info/bd5f2aa2b30b7e6d82bc54ab7e265e1f.gif

Zarejestrowany: 2013-02-20
Posty: 961

Re: Wyłączenie sędziego

Tola na pewno jest tak, że apelacji nie może rozpatrywać ten sam sędzia, która wydał wyrok najpierw, więc myślę, że przy zażaleniu nie powinniście też na niego trafić..
Z tymi krzykami czy coś to trzeba by jakiś konflikt między sędzią, a oskarżonym udowodnić i wykazać tym samym jego stronniczość.. bo to, że popełnia błędy, to inna para kaloszy, ale powodem do jego zmiany to nie jest.. no chyba, że np. w innych sprawach, które prowadzi nie ma żadnych zastrzeżeń do jego pracy, a w Waszym przypadku np. celowo popełnia błędy, by wszystko Wam komplikować i przedłużać.. ale to też nie wiem, jak udowodnić..


"Nadzieja zgubną jest koleżanką."
Szczęście uleciało w dal...

Offline

#6 2014-05-21 19:22:56

Tola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-03
Posty: 106

Re: Wyłączenie sędziego

Gosia, tyle, że to nie będzie jeszcze jako apelacja, bo dzięki jego "uprzejmości" sprawa się jeszcze nie odbyła, Pani w sekretariacie stwierdziła, że jak sprawa wróci do sądu to sędzia będzie wyznaczany od nowa, więc równie dobrze, to może być on, ale nie musi, ja nie wiem czy on w innych  sprawach popełnia błędy, po prostu przy naszych one wychodzą na światło dzienne, bo nie pozwolimy sobie  na nie i tyle...  a jak on ma potem z tego tytułu problemy, to może chcieć się mścić i wychodzi na to, że my nic z tym nie możemy zrobić


http://www.suwaczek.pl/cache/b667ac3dd6.png

"Czemu cię nie ma na odległość ręki?"

Offline

#7 2014-05-24 08:52:00

kasiajjj

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-02-19
Posty: 683

Re: Wyłączenie sędziego

Tola napisał:

Dziewczyny - przybliżę Wam trochę sprawę, bo to skomplikowane, pewien sędzia, przy wydawaniu mojemu wyroku popełnił szereg błędów merytorycznych, które później musiała prostować specjalna komisja... ogólnie sędzia podczas rozprawy przez cały czas nie dał mojemu dojść do słowa, tylko się cały czas na niego wydzierał (...) on niestety jest do mojego uprzedzony, przez te wszystkie zażalenia i komisje, które się odbywały... zastanawiamy się, czy coś można w tej kwestii zrobić...

Tola odnośnie błędów sędziego - wyczytałam, że mogą być one podstawą do zaskarżenia wyroku w kolejnej instancji, ale same w sobie nie mogą być przesłanką do wyłączenia sędziego. Podaję linki do artykułów:
http://3obieg.pl/gdy-sedzia-patrzy-na-nas-krzywo
http://skutecznyadwokat.pl/pytania-i-od … ilnym.html

Kodeks cywilny
Art. 48. Wyłączenie sędziego z mocy ustawy

§ 1. Sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy:
1) w sprawach, w których jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
2) w sprawach swego małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
3) w sprawach osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
4) w sprawach, w których był lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;
5) w sprawach, w których w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia, jako też w sprawach o ważność aktu prawnego z jego udziałem sporządzonego lub przez niego rozpoznanego oraz w sprawach, w których występował jako prokurator.
6) w sprawach o odszkodowanie z tytułu szkody wyrządzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem, jeżeli brał udział w wydaniu tego orzeczenia.
§ 2. Powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
§ 3. Sędzia, który brał udział w wydaniu orzeczenia objętego skargą o wznowienie, nie może orzekać co do tej skargi.
Art. 49.  Niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 48, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.


od 18.07.2011

Offline

#8 2014-05-25 22:23:01

Tola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-03
Posty: 106

Re: Wyłączenie sędziego

Kasiu - dziękuję za odpowiedź


http://www.suwaczek.pl/cache/b667ac3dd6.png

"Czemu cię nie ma na odległość ręki?"

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.neuroshima-pbf.pun.pl www.pgbiotech.pun.pl www.otshamachi.pun.pl www.tasmy90label.pun.pl www.dsm.pun.pl