Jego_Anioł - 2013-03-20 22:34:08

Zakład Karny w Zabrzu jest jednostką typu półotwartego z oddziałem otwartym podległą Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Katowicach.
Zgodnie z zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia przeznaczenia zakładów karnych, jednostka przeznaczona jest dla skazanych recydywistów penitencjarnych.  Pojemność zakładu wynosi 497 miejsc w oddziale półotwartym oraz 125  w oddziale otwartym. Kadra liczy obecnie 132 funkcjonariuszy i 12 pracowników cywilnych. Jednostka położona jest w dzielnicy Zaborze niedaleko jednej z głównych ulic Zabrza, ulicy Wolności. Teren zakładu obejmuje powierzchnię 3,7 ha. W tej chwili jednostka składa się z 6 pawilonów mieszkalnych przeznaczonych dla osadzonych, budynku administracyjnego oraz kilku budynków pomocniczych (pralnia,kuchnia,stołówka, magazyny etc). Osadzeni mają dostęp do kaplicy, sali ekumenicznej oraz do świetlic i boisk sportowych.

Zasady udzielania widzeń

1. Widzenia odbywają się we wtorki, czwartki i niedziele od godziny 08.30. do godziny 15.30. z wyłączeniem:
a) dni świątecznych przypadających we wtorki, czwartki,
b) 24, 25 i 31 grudnia, 1 stycznia oraz pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.

2. Dodatkowo widzenia udzielane będą w dni świąteczne: 26.12 oraz drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

3. Zgłoszenia osób odwiedzających skazanych przyjmowane są do godziny 14.00.

4. W pierwszej kolejności widzenia udzielane są:
a) kobietom w zaawansowanej ciąży,
b) osobom dorosłym będącym rodzicami lub opiekunami prawnymi z dziećmi do lat 3,
c) niepełnosprawnym ze znaczną dysfunkcją ruchu, (poruszającym się na wózku lub o kulach)
d) osobom powyżej 75 roku życia.

5. Widzenia odbywają się w sali widzeń.

6. Skazani uprawnieni do widzeń bez osoby nadzorującej mogą korzystać z widzeń w ogródku widzeń za zgodą funkcjonariusza dozorującego widzenia.

7. Skazany zatrudniony na terenie Zakładu Karnego w Zabrzu może udać się na widzenie w godzinach pracy wyłącznie po uzyskaniu zgody właściwego przełożonego.

8. Osobom odwiedzającym nie zezwala się na wnoszenie na widzenie artykułów spożywczych.




Zasady przyjmowania paczek


1.Osadzony przebywający w zakładzie karnym ma prawo otrzymać raz na kwartał paczkę żywnościową o wadze do 5 kg, a – za zezwoleniem dyrektora zakładu – paczki z niezbędną odzieżą, bielizną, obuwiem i innymi przedmiotami osobistego użytku oraz środkami higienicznymi.

2.Zgodnie z art 113a§5 kodeksu karnego wykonawczego: „... w paczkach nie mogą być dostarczane artykuły, których sprawdzenie jest niemożliwe bez naruszenia w istotny sposób ich substancji, jak też artykuły w opakowaniach utrudniających kontrolę ich zawartości..”.

3.Każdą paczkę niezależnie od sposobu jej doręczenia, dostarcza się do zakładu karnego w zamkniętym opakowaniu, zabezpieczonym przed przypadkowym otwarciem lub wysypaniem się zawartości. Na opakowaniu paczki w widocznym miejscu umieszcza się czytelnie zapisane imię i nazwisko odbiorcy oraz imię, nazwisko i adres nadawcy, a wewnątrz paczki spis jej zawartości.

4.Paczki z żywnością i przedmiotami określonymi w art. 113a § 4 kkw dostarczane do zakładu karnego przyjmowane są przez funkcjonariusza pełniącego służbę przy bramie od godziny 08:00 do godziny 15:00, a kontrolowane i wydawane w pawilonach mieszkalnych w obecnosci osadzonego. Opakowanie paczki po jej wydaniu zostaje zniszczone.

5.Paczka z żywnością nie może zawierać surowego mięsa oraz jego pochodnych w postaci nieprzetworzonej. W związku z brakiem możłiwości obróbki termineczej surowe mięso ze wzgledów sanitarnych będzie utylizowane, bądź zwracane nadawcy na jego koszt. W paczkach nie mogą być dostarczane ponadto artykuły inne niż żywnościowe.

6.Zezwolenie na otrzymanie paczki z niezbędną skazanemu odzieżą, bielizną, obuwiem i innymi przedmiotami osobistego użytku oraz środkami higieny można wydać raz na dwa miesiące. Zawartość paczek ze środkami higieny przekazuje się bezpośrednio skazanemu, odzież, bieliznę, obuwie i przedmioty osobistego użytku przekazuje się w obecności skazanego do magazynu, a leki do ambulatorium zgodnie z wykazem ilościowym i jakościowym sporządzonym przez funkcjonariusza kontrolującego paczkę i potwierdzonym przez skazanego.

7.Paczki higieniczno-odzieżowe nie mogą zawierać żywności.


Z dniem 1 stycznia 2012 roku wprowadzony zostaje dodatkowy sposób realizacji uprawnienia osadzonych do otrzymania paczki z żywością ( art. 113a § 3 Kkw ) za pośrednictwem punktu sprzedaży znajdującego się na terenie zakładu karnego tzw. kantyny. Szczegóły na stronie ==> http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspek … ex,69.html

www.ar.pun.pl www.forumavis.pun.pl www.rock-metal-forum.pun.pl www.speedwaymanagerkam.pun.pl www.pmps-forum.pun.pl