Za murami ZK

Miłość to nie zawsze śmiech, ale i łzy...To nie zawsze szczęście ale i tęsknota...Teraz to kraty, a za nimi Ty...W mym sercu na krzyk budzi się ochota...Czekając na Ciebie mój ukochany...Miłością przebijam wysoki mur... Abym mogła Cię już mieć przy sobie...I razem z Tobą dotknąć szczęścia chmur...


Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta
Opcje

Kliknij w ciemne pole na obrazku, aby wysłać wiadomość.

Powrót

Podgląd wątku (najnowsze pierwsze)

syrna
2015-09-03 06:33:34

Jeszcze mi się  przypomniało....sądy wydając wcześniejsze wyroki ( I i II instancji ) będą  musiały wydać stosowne opinie. Ale samo ulaskawienia nie należy do sądu.

syrna
2015-09-03 06:29:28

W tama cie ulaskawienia - a to w ogóle jest jakaś Sprawa? Ulaskawienia podpisuję Prezydent i muszą  ku temu nie tylko być przesłanki,  ale i określone warunki. Nie słyszałam,  by taką  decyzję  podejmował  sąd,  choć zapewne z wytycznych prezydenta sprawą  zajmują się prawnicy.
Ale to takie moje luźne  uwagi, bo stanu faktycznego nie jestem pewna.

renia
2015-09-02 18:24:45

Żona skazanego z tego artykułu co przytoczylas wynika że prawdopodobnie tak, ale nigdy się tym nie interesowalam, więc ciężko mi powiedzieć coś więcej.

Żona_skazanego
2015-09-02 13:53:49

Chodzi mi o to ze jeżeli Sąd zaopiniuje pozytywnie prośbę o ulaskawienie to jest możliwość wstrzymania reszty kary do momentu zakończenia postępowania o to ulaskawienie. I tu moje pytanie czy to wszystko dzieje się na jednej sprawie? Czy Sąd sam wychodzi z ta przerwa czy to adwokat musi o to wystąpić?

Żona_skazanego
2015-08-31 19:50:46

Czy w takim przypadku dzieje się to na jednej sprawie? Orientujecie się może?

Art. 568. Uznając, że szczególnie ważne powody przemawiają za ułaskawieniem, zwłaszcza gdy uzasadnia to krótki okres pozostałej do odbycia kary, sąd wydający opinię oraz Prokurator Generalny mogą wstrzymać wykonanie kary lub zarządzić przerwę w jej wykonaniu do czasu ukończenia postępowania o ułaskawienie.

Żona_skazanego
2015-08-27 21:45:40

Kamila - nie, nie było nigdzie o tym. Czyli bez problemu będę mogła uczestniczyć w sprawie? A wiesz może jakie są szanse na przyznanie przez Sąd tej przerwy w karze do czasu ukończenia postępowania o ulaskawienie jeżeli Sąd penitencjarny wniosek o przerwe zaopniniowal negatywnie?

Żona_skazanego
2015-08-27 20:29:17

Witajcie! Mam takie pytanie, czy któraś z Was orientuje się czy na sprawę o ulaskawienie może wejść zona skazanego?

Jego_Anioł
2014-03-11 16:26:16

oo fajnie wyszczególnione .
Jak bd miała czas poczytam o tym wlasnie.

kasiajjj
2014-03-05 17:23:07

Dominika jest coś takiego jak prawo łaski, mówi o tym art 139 Konstytucji RP:
Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.


"Prawo łaski jest szczególnym, określonym w art. 139 Konstytucji RP, uprawnieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Istotą tego uprawnienia jest całkowite lub częściowe uwolnienie skazanego od skutków karnych prawomocnego wyroku sądu.

Akt łaski nie zmienia wyroku sądu i nie podważa winy skazanego. Celem postępowania ułaskawieniowego jest ustalenie, czy po wydaniu prawomocnego wyroku zaistniały w życiu skazanego szczególne wydarzenia powodujące nadmierną dolegliwość wymierzonej kary. Prezydent stosując prawo łaski rozważa opinie i sugestie pozostałych organów, biorących udział w procedurze ułaskawieniowej, to znaczy stanowiska sądu orzekającego w sprawie, opinie administracji zakładów karnych oraz wnioski Prokuratora Generalnego.Prośby o ułaskawienie przekazuje się na podstawie art. 565 § 2 K.p.k. Prokuratorowi Generalnemu celem nadania im biegu w trybie art. 561 K.p.k. (tzw. „tryb pierwszy”) albo w trybie art. 567 § 2 K.p.k. (tzw. „tryb drugi – prezydencki, z urzędu”).
Tryb pierwszy polega na przekazaniu prośby o ułaskawienie do Prokuratora Generalnego, który następnie przesyła ją do sądu, który wydał w danej sprawie wyrok. Jeżeli w danej sprawie orzekał tylko sąd pierwszej instancji i wyda on opinię pozytywną, to przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy wraz ze swoją opinią, a w razie negatywnej opinii pozostawia prośbę bez dalszego biegu.
Tryb drugi polega również na przekazaniu prośby skazanego o ułaskawienie do sądu jak w trybie pierwszym z tym, że negatywne zaopiniowanie prośby przez sąd nie powoduje pozostawienia prośby bez biegu. Nadanie biegu prośbie w „trybie drugim” ma miejsce wówczas, gdy z treści prośby wynika uzasadnione przypuszczenie, że skazany może zasługiwać na łaskę z następujących powodów, np.:
- odbycia znacznej części kary pozbawienia wolności,
- bardzo trudnej sytuacji rodzinnej, materialnej lub zdrowotnej,
- nienagannej opinii środowiskowych, czy zakładu karnego,
- znacznego upływu czasu od popełnienia przestępstwa,
- wielokrotnego pozostawiania przez sądy prośby bez dalszego biegu i tym samym uniemożliwienie Prezydentowi RP rozpatrzenia danej sprawy,
- naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.
Nadanie prośbie skazanego biegu w „trybie drugim” nie przesądza jednak o decyzji Prezydenta RP dotyczącej ułaskawienia. Prezydent – po analizie wszystkich przedstawionych dokumentów – podejmuje merytoryczną decyzję w sprawie ułaskawienia, pozytywną bądź negatywną.
Konstytucja wyklucza możliwość stosowania prawa łaski wobec osób skazanych przez Trybunał Stanu."
źródło: http://www.prezydent.pl/prawo/prawo-laski/

Jak złożyć prośbę o ułaskawienie?
Możesz złożyć prośbę o ułaskawienie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz Ciebie taką prośbę może złożyć Twój krewny w linii prostej (czyli np. ojciec lub syn), osoba, którą Ty adoptowałeś lub która Ciebie adoptowała, brat lub siostra, małżonek i konkubent lub konkubina.

Prośbę o ułaskawienie składa się do sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji. Sąd powinien rozpatrzyć ją w ciągu 2 miesięcy od daty jej otrzymania. Przy pierwszej prośbie o ułaskawienie opłata nie jest pobierana. Przy ponownej prośbie wynosi 45 zł.

Rozpoznając prośbę o ułaskawienie sąd będzie brał pod uwagę:
- Twoje zachowanie się po wydaniu wyroku,
- rozmiary wykonanej już kary,
- Twój stan zdrowia i warunki rodzinne,
- naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem,
- a przede wszystkim szczególne wydarzenia, jakie nastąpiły po wydaniu wyroku.

Jeżeli sąd przychyli się do Twojej prośby, prześle Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy lub niezbędne ich części wraz ze swoją opinią. Prokurator Generalny przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prośbę o ułaskawienie wraz z aktami sprawy i swoim wnioskiem.

Prośba o ułaskawienie może być także skierowana bezpośrednio do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak i tak zostanie ona przekazana Prokuratorowi Generalnemu w celu nadania jej biegu urzędowego przedstawionego wyżej.

Postępowanie o ułaskawienie może też wszcząć z urzędu Prokurator Generalny.
źródło: http://jakdochodzicpraw.zbpo.org.pl/karne05.html

Amstaffica
2014-03-05 17:08:24
kasiajjj
2014-03-05 17:01:25

dominika napisał:

Łobuz coś mówił o jakiś złagodzeniu kary przez prezydenta jak taka prośba jest poparta pismem matki czy też rodziny ofiary (w naszym przypadku była by to babcia G) słyszałyście coś o tym, czy może to tylko kolejna rewelacja tych "prawników" zza krat?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.elyanos.pun.pl www.aishwarya.pun.pl www.blekitniforum.pun.pl www.tsttuningskuterteam.pun.pl www.combinestheworld.pun.pl